Češi odvedou ze mzdy státu více než Švédové. Rodiny s dětmi ale mají velké úlevy
Bezdětní Češi odvedou státu ze mzdy dokonce více než lidé ve skandinávském sociálním státu, jakým je Švédsko. Celkem čelí osmému nejvyššímu zatížení ze 35 zemí OECD. Rodiny s dětmi jsou na tom ale výrazně lépe, státu odvedou jen 27,2 procenta.
U svobodného a bezdětného zaměstnance je daňové zatížení v Česku (43 procent) nad průměrem členských zemí OECD (36 procent). Výrazný podíl tvoří sociální odvody zaměstnavatelů – jejich podíl na celkovém zdanění práce je v Česku druhý nejvyšší (25,4 procenta) po Francii.
„Má-li stát někde snížit daně a tím rozumně podpořit budoucí zaměstnanost a růst, tak to má učinit zde,“ říká ekonom Martin Slaný z Institutu Václava Klause. Současná situace, kdy se česká ekonomika může pochlubit přebytkem rozpočtu, relativní konjunkturou a dobrou kondicí trhu práce, je podle něj ideální dobou ke snížení.
Podobně to vidí i ekonom Komerční banky Radek Kocourek. „Zaměření na zdanění práce je v České republice spíše vyšší a svým způsobem omezuje flexibilitu trhu práce, který by pak mohl pružněji reagovat na vývoj hospodářského cyklu,“ říká.
Daňové zatížení v Česku výrazně klesá, pokud jde o zaměstnance žijícího v páru a s dětmi. Patří tak k zemím, kde jsou rodiny značně zvýhodněné. Podle Slaného jde o dlouhodobý trend. „Není pravda, že by stát „kašlal“ na rodiny, jak je mnohdy prezentováno,“ říká.
Podle Kocourka je tato daňová propast důsledkem nízké porodnosti – stát se tak snaží podpořit rodiny. Upozorňuje ovšem na to, že nižší daně nejsou všespásné. „Nižší daně nepomáhají tolik nízkopříjmovým zaměstnancům a nakonec pak už tolik nepomůžou ani výšepříjmovým, pokud chybí další infrastruktura, která podpoří rodiče při slaďování jejich pracovního a soukromého života,“ tvrdí.
Celý článek naleznete na webu Hospodářských novin.