V37

Nečinnost ministerstva financí může nabourat běh kontrolního hlášení

2
Květen
2017

Babišův úřad nepřipravil novelu zákona o DPH, aby reagoval na nález Ústavního soudu ke kontrolnímu hlášení. Ústavní soud dal rok času na to, aby zákonodárci mezeru v zákoně napravili, přičemž důležité ustanovení k 1. lednu 2018 zrušil. Ministerstvo nyní hledá nouzové řešení. Chce poslanecký přílepek, ale ví, že to nemusí vyjít.

Za téměř pět měsíců neučinilo ministerstvo financí ani krůček k tomu, aby napravilo zásadní nedostatek u kontrolního hlášení. Přehlíží tak Ústavní soud, který na začátku loňského prosince jasně řekl, že údaje, jež podnikatelé povinně uvádějí v kontrolním hlášení k dani z přidané hodnoty, musí od 1. ledna 2018 vymezit zákon. Úřad pod vedením Andreje Babiše (ANO) ale nepřipravil příslušnou novelu, která by tuto legislativní mezeru vyplnila. Místo toho teď hledá nouzové řešení. Daňoví experti upozorňují, že od ledna příštího roku může nastat chaos a někteří plátci mohou bojkotovat kontrolní hlášení.

Jaké údaje musí podnikatelé poskytovat, je nyní na libovůli daňové správy. Platný zákon o DPH nestanoví požadované informace dostatečně konkrétně. Ústavní soud proto ve svém nálezu z loňského 6. prosince uvedl, že zákon musí blíže vymezit alespoň okruh údajů, které jsou povinni plátci sdělovat. Dal zákonodárcům více než rok na to, aby chybu odstranili.

„Dlouhé měsíce nechali tuto věc ležet, což je velký problém. Může se stát, že někdo od ledna přestane podávat kontrolní hlášení,“ říká prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová. Ústavní soud ke konci letošního roku zrušil příslušné ustanovení, a pokud se opravené znění nestihne uzákonit, nebude jasné, jak má kontrolní hlášení vypadat. „Pak ani nepůjde podat,“ dodává Pospíšilová.

Kompletní článek naleznete na webu Hospodářských novin.