V37

Překlepy v kontrolním hlášení způsobují řadu problémů. Komora daňových poradců tomu chce zabránit QR kódy

14
Červen
2016
  • Komora daňových poradců chce skoncovat s chybami v kontrolních hlášeních vznikajícími nepřesným opisem údajů třeba z faktury.
  • Hodlá k tomu využít takzvané QR kódy, které už jsou běžné například při platbách mobilních služeb.
  • Na webových stránkách www.qr-faktura.cz je k dispozici aplikace, kterou si mohou libovolně stahovat firmy dodávající účetní systémy a jednoduše ji vměstnat do svých produktů.

Stačilo chybně opsat jeden znak v čísle faktury do kontrolního hlášení a podnikatel nebo jeho účetní měli problém. Doklad okamžitě vyjel na finančním úřadu při takzvaném spárování jako podezřelý a dotyčný měl co vysvětlovat, byť nezpůsobil státu jinou újmu než obyčejný překlep.

Kontrolní hlášení přitom musí v elektronické podobě odevzdávat všichni plátci DPH. Někteří čtvrtletně, jiní každý měsíc. Komora daňových poradců chce proto využít jinak zcela běžné QR kódy a načítat faktury do účetních systémů pomocí čteček, které účetní jen namíří na černobílý čtvereček v rohu dokumentu.

„Po prvních kontrolních hlášeních jsme začali narážet na to, jak velká chybovost může nastat při ručním přenášení údajů z faktur. Přišli jsme s myšlenkou, že bychom se mohli pokusit o přenos prostřednictvím QR kódu přímo do účetního systému čtečkou nebo mobilní aplikací,“ řekla prezidentka komory Petra Pospíšilová.

Na webových stránkách www.qr-faktura.cz už je k dispozici aplikace, kterou si mohou libovolně stahovat firmy dodávající účetní systémy a jednoduše ji vměstnat do svých produktů.

„Musí se to rozšířit mezi všechny dodavatele. My jako komora to dáváme volně k dispozici a předpokládáme, že dodavatelé si to sami od sebe dají do svých produktů. Jde o dvě funkce: aby program uměl kód vytisknout a u druhého uživatele jiný program načíst,“ uvedla.

Na QR kód padla volba právě kvůli jeho jednoduchosti a velké rozšířenosti. Strakaté čtverečky jsou i na řadě billboardů a načítat z nich informace dokáže běžný chytrý telefon.

„QR kódy už dnes umí načítat také většina účetních systémů. Nám stačí přidat do kódu dnes už běžné QR platby to, co chybí v kontrolním hlášení. To jsou asi čtyři údaje, a z QR platby je QR faktura,“ řekl Martin Cígler, předseda představenstva holdingu Solitea, dodavatele účetních systémů.

Kdo nemá ruční čtečku kódů, vystačí si i s chytrým telefonem nebo webovou kamerou na svém počítači. Načtení je rychlé a propojení dat z mobilního telefonu do počítače, na kterém běží účetní program, už dnes zvládne každý.

Se snížením chybovosti v kontrolních hlášeních díky zavedeným QR fakturám počítá i finanční ředitelství. „Slibujeme si od toho dost, zejména že zmizí neúmyslné chyby zadané do kontrolních hlášení. Je to pak zbytečná zátěž i pro finanční správu. Vítáme i to, že se sníží zátěž pro podnikatele,“ uvedl ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Zdroj: Hospodářské noviny