V37

Smrskl se boj s daňovými úniky na rozdávání pokut? Letos jich padlo za 430 milionů

17
Srpen
2017

Udělování a odpouštění pokut za kontrolní hlášení DPH je postavené na hlavu. Ze statistik vyplývá, že finanční správa odpustila téměř všechny pokuty, které padly loni. Přesto důsledně pokutuje dál každý prohřešek, takže celkově za tento půlrok napařila pokuty za dalších 430 milionů. Nejvíc to přitom bylo těch nejvyšších padesátitisícových. Nabízí se otázka, zda se úředníci místo efektivního využívání tohoto nástroje pro odhalování podvodníků nezabývají pouze administrativou kolem pokut.

Jak server Echo24 informoval dříve, během loňského roku udělila finanční správa za chyby či neodevzdání kontrolního hlášení pokuty ve výši 89 milionů korun. Po velké kritice ze strany podnikatelů, politiků i daňových poradců začala pokuty za určitých podmínek propouštět. Pokutu prominuli úředníci všem podnikatelům, o kterých server psal.

Přitom statistiky za letošní rok jsou ještě děsivější než ty za rok 2016. Finanční správa vydala od začátku roku do 7. srpna pokuty za více než 430 milionů korun. Nejvíce těch v maximální výši 50 tisíc korun, kterou dává, pokud kontrolní hlášení podnikatel nepodá ani v náhradní lhůtě. Tu udělila ve více než 5400 případech. Celkově podnikatelé chybovali v téměř 13 tisících případů.

Nárůst prohřešků lze vysvětlit tím, že finanční správa byla v prvních měsících fungování tohoto opatření skutečně shovívavá, jak slibovala. Jisté vysvětlení ale nemají ani daňový poradci. „Výše té sumy mne sice překvapila, ale bez podrobnější analýzy tu sumu nelze kvalifikovaně komentovat,“ uvedl pro server Echo24 Tomáš Hajdušek z Komory daňových poplatníků.

„S pokutou ve výši 50 tisíc korun jsem se ve své praxi ještě nesetkal. Teoreticky se mohlo jednat i o případ, kdy plátce sice kontrolní hlášení podá, ale správce daně jej z technických důvodů označí za neúčinné. A nelze ani vyloučit, že se jedná o případy nekontaktních plátců, kteří byli účelově zapojeni do daňových podvodů. Zajímavá by v tomto směru byla jistě informace, kolik z těchto pokut bylo skutečně zaplaceno,“ dodal Hajdušek.

Otázkou ale zůstává, zda finanční správa využívá opatření, které má pomoci zabránit daňovým únikům, k odhalování podvodníků, nebo je zavalena administrativou kolem pokutu. Zákon je totiž napsaný tak, že úředník nemá v případě i drobného pochybení podnikatele jinou možnost, než pokutu vystavit.

Celý článek je k dispozici na webu Echo24.cz